Argentina obnovila svůj nárok na Falklandy

Argentina prohlásila Falklandské ostrovy (které sama nazývá Malvíny), o něž v 80. letech svedla válku s Británií, za vlastní území a obvinila Británii z „ilegální exploatace přírodních zdrojů“ a „rostoucí militarizace oblasti Jižního Atlantiku“. 

V tiskové zprávě ministerstva zahraničí se připomíná rok 1829, kdy přechodná vláda provincie Buenos Aires vedená brigádním generálem Martinem Rodriguezem vydala dekret, jímž vzniklo „politické a vojenské vedení Malvínských ostrovů a ostrovů u Mysu dobré naděje a Atlantického oceánu“.

Podle argentinských úřadů se od vzniku samostatné argentinské republiky země nikdy nevzdala nároku na zmíněná území a nedovolí žádné mocnosti, „kontinentální nebo mimokontinentální“, vykonávat zde jurisdikci.

Podle tohoto výkladu byla argentinská suverenita na Malvínami/Falklandy narušena 3. ledna 1833, kdy byli místní obyvatelé vyhošteni a nahrazeni Brity. Británie je podle Buenos Aires neochotná jednat o navrácení území, a to navzdory výzvám mezinárodního společenství. Setrvává u kolonialistické politiky a ilegálně využívá obnovitelné i neobnovitelné zdroje náležející Argentině. Kromě toho navyšuje své vojenské kapacity v dané oblasti.

Ostrovy byly poté krátce ve španělském držení do doby, než je roku 1820 osídlila Argentina. Roku 1833 ostrovy okupovali Britové.

V roce 1914 došlo u ostrovů k bitvě mezi britskou a německou námořní eskadrou. Argentina, která britskou okupaci nikdy neuznala, po letech jednání (od 1966) ostrovy roku 1982 vojensky obsadila. Po krátké argentinsko-britské válce o Falklandy v létě 1982 vypudila britská vojska argentinské složky z ostrovů. Vztahy mezi Spojeným královstvím a Argentinou byly plně normalizovány až roku 1990, aniž by se však Argentina vzdala nároků na Falklandy, jak uvádí nová argentinská ústava z roku 1994.

V únoru 2010 Argentina protestovala proti těžebnímu průzkumu v oblasti souostroví, nedávné průzkumy ukazují, že se v oblasti nachází až 60 miliard barelů ropy. Stanovisko Argentiny podpořily i další jihoamerické státy. (zdroj)

 

V průběhu tohoto týdne vystoupí dvoučlenná delegace legislativního shromáždění Falkland a dva mladí ostrované před Výborem OSN pro dekolonizaci; Argentinu bude zastupovat prezidentka Cristina Fernandez. Bude to vůbec poprvé, co ve výboru vystoupí hlava státu.

Členy výboru jsou Antiqua a Barbuda, Bolívie, Chile, Čína, Konžská republika, Pobřeží slonoviny, Kuba, Ekvádor, Dominikánská republika, Etiopie, Fidži, Grenada, Indie, Indonésie, Írán, Irák, Mali, Nikaragua, Papua Nová Guinea, Ruská federace, Svatý Kryštof a Nevis, Svatá Lucie, Svatý Vincent a Grenadiny, Sierra Leone, Sýrie, Východní Timor, Tunisko, Sjednocená republika Tanzánie a Venezuela. Předsedou je ekvádorský velvyslanec a zpravodajem zástupce Sýrie Bašár Džáfarí.

Vyšlo: blisty.cz

Falklandské referendum prý pro Argentinu nic neznamená

Tak se vyjádřil člen Komise zahraničních věcí dolní komory argentinského parlamentu. Podle něj je zpráva o plánovaném referendu, ve kterém by se měli Falklanďané oficiálně vyjádřit ohledně politického statutu ostrovů, jen zastíracím manévrem, aby se média odvrátila od plánované návštěvy argentinské prezidentky Cristiny Fernández u Dekolonizační komise OSN. S jejími zástupci by se měla prezidentka setkat dnes v odpoledních hodinách.

 

Podobné články:

Příspěvek byl publikován v rubrice Anglie, Latinská Amerika se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>