Projekt systém: zahrajte si na totalitu

Nacistické Německo nebo socialistické Československo. Takové totality budou námětem zážitkové hry v rolích Projekt Systém, která počátkem dubna proběhne v Zubří u Nového Města na Moravě. Hráči si v ní podle pořadatelů prožijí oslavné průvody, vypjaté výslechy i lidové soudy. Psycholog Jan Cimický nicméně varuje, že se podobné nevinné hrátky mohou proměnit v drama plné vystresovaných lidí. 

„Je to nebezpečné. Pokud tam bude někdo někoho vyšetřovat ala gestapo, může se to zvrhnout. Mohou se do toho promítnout vnitřní psychické pochody mladých, které v sobě ani netuší. Když Američané udělali se studenty pokus, kdy polovina studentů byli vězni a polovina vězeňští dozorci, museli to zrušit. Část studentů se totiž do toho tak vžila, že své spolužáky začala vyloženě týrat. O modelu hry na totalitu vypráví i film Náš vůdce,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz psycholog Jan Cimický. Ostatně pořadatelé hry Projekt Systém podotýkají, že se v ní odehrají, jak vypjaté výslechy, tak i scény z lidových soudů.

Celý článek: parlamentnilisty.cz

Experiment

Film založený na skutečných událostech při nechvalně známém „Stanfordském vězeňském experimentu“, který proběhl v roce 1971. Uměle vybudované vězení se nachází v prostorách výzkumné laboratoře – kompletně s celami, mřížemi a s neustále přítomnými kamerami. Na dva týdny je najato za slib vysoké odměny dvacet mužů ke hře na vězně a dozorce. „Vězni“ jsou uzavřeni a musí se podvolit zdánlivě mírným pravidlům. „Dozorcům“ je nařízeno jednoduše udržet pořádek bez použití fyzického násilí. Každý má možnost skončit v kteroukoli chvíli, čímž ale pozbyde nároku na odměnu. Na začátku nálada mezi oběma skupinami je poměrně dobrá. Ale už brzy nastanou hádky a dozorci používají stále drastičtější metody k udržení pořádku

http://www.csfd.cz/film/39655-experiment/

EXPERIMENT (2010) – remake německého stejnojmenného filmu - trailer

 

Náš vůdce

Německo. Současnost. Učitel gymnázia Rainer Wenger se rozhodne během jednotýdenního projektu na téma „Státní formy“ vyzkoušet jeden pokus, aby zhmotnil studentům počátek diktatury. Pedagogický experiment s ničivými následky. Nejdříve to začalo neškodně s pojmy jako disciplína a pospolitost, ale během několika dnů se teorie změnila v praxi. Název projektu: Vlna. Už třetí den začínají studenti ty, kteří smýšlejí jinak, odstraňovat a ustrkovat. Když se situace na turnaji ve vodním pólu nakonec vyhrotí, rozhodne se učitel experiment zrušit. Příliš pozdě! Vlna se už dávno dostala mimo kontrolu.

http://www.csfd.cz/film/239674-nas-vudce/videa/

Podobné články:

Příspěvek byl publikován v rubrice Propaganda, Velký bratr se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář u Projekt systém: zahrajte si na totalitu

  1. AG napsal:

    Zajímavý je, že nikomu ještě nedošlo, že tato hra, o které se mluví existuje už v několikanásobné repríze této hry.
    Lidi varují před „možnýma východiskama“ ale aby projevili elementární inteligenci podívat se na proběhlé hry, už pozbývají.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>